Obecně o krmivu pro kočky

Především je potřeba si uvědomit, že kočka potřebuje maso! Kočka není vegetarián, ani hlodavec, proto je potřeba ji dát co největší podíl masa v jídelníčku co je možné.

Mezi zastánci toho či onoho způsobu krmení kočky se pak hovoří o variantách výživy: pouze granule, pouze nebo občas konzervy, vaření masa s přílohou, zbytky z kuchyně či od stolu nebo přerůzné kombinace. Poslední dobou se začíná zmiňovat také varianta syrové výživy.

Barf (syrové maso, syrové kosti, syrová zelenina)

Je nejpřirozenější a přírodě nejbližší druh výživy kočky (je nejblíže jídelníčku předků). Syrová strava jako jediný druh výživy vynecháním teplotního zpracování (vaření, extrudace) obsahuje všechny bioaktivní látky v celém původním množství a v celém spektru. Proto je pro výživu kočky nejhodnotnější.

Pojem BARF definovala poprvé paní Debbie Tripp z USA. Smyslem definice bylo pojmenovat tento způsob výživy a chovatele, kteří své psy a kočky krmí syrovou potravou. Zpočátku akronym BARF znamenal: Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově).

Potom je již na člověku, po zvážení všech pro a proti, pro jakou stravu se rozhodne.

 

Granule

Jako první věc u granulí se mi vybaví rozdělení, většinou do 3 skupin ("marketová", premiová, superpremiová), ale já bych se přikláněla k tomuto rozdělení:

  • nevhodná 

  • komerční, levná, způsobující většinou zdravotní obtíže kvůli nevhodnému složení - zvracení, průjmy, močové kamínky apod.
takto ne!
  • barvené granule - barviva! Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
  • žádná reklama! - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
  • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
  • seznam špatných krmiv - Whiskas, Kitekat, Frieskies, Pro Plan, Ontario, Royal Canin (RC - mají skvělý marketing, dokonce se snaží nalákat na krmiva dělaná na míru určitým plemenům, ovšem nejsou grain-free (obsahují obiloviny), obsahují konzervanty, a nikde se nedočtete, kolik přesně v nich má být masa), Eukanuba, Coshida (stejné jako Whiskas), Animonda Rafiné, Hill's Science Plan, IAMS ...
  • vhodná

  • vysoká výživová hodnota, nezpůsobující zdravotní potíže
    • Tady mám výčet značek krmiv, co považuji za vhodné, postupně připisuji nové, které objevím, takže tento můj seznam není seřazen dle něčeho
    • ANF, Applaws, Feringa, N&D, Orijen, Purizon, Taste Of The Wild, Trainer, Visán Optima, Animonda, Bozita, Josera, Porta 21,Konzervy MACs, krmivo Marp, granule Eden, konzervy firmy Sokol Falko

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

  • důležité poznámky ke složení granulí:

    • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso)
    • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso)
    • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
    • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
    • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
    • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
    • pokud výrobce uvádí, že použité suroviny jsou v potravinářské kvalitě, tak si můžete být téměř jisti, že se jedná o krmivo, které hledáte
    • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.
  • Střídání krmiv? Kvalitní ANO

Krmiva můžete střídat, pokud máte možnost, zvířátku neublížíte, ale pouze kvalitní krmiva! Nikdy nestřídejte různé kvality krmiv!

  • Kvalitní krmivo dle veterináře ???

Taky docela dobrá otázka! Bohužel se Vám od některých veterinářů nedostane kvalitní odpovědi. Jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult). Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Některé e-chopy poskytují 100% garanci spokojenosti (www.krmimkvalitně.cz), což znamená, že zbylé granule prevezmou zpět a odpovídající cenu vrátí. A nebo stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery. Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

https://www.mitkocicku.estranky.cz/clanky/jak-se-vyznat-v-granulich--znackach--.html

https://www.baron.cz/kocka/prirodni-lekarna/clanky/vyziva-kocky-jidelnicek-prirozene-syrove-stravy/i-0

https://www.krmimmasem.cz/index.php?id_cms=21&controller=cms