Kotě s PP nebo bez PP - výhody, ryzika a úskalí
NEŽ SI POŘÍDÍTE KOTĚ
NEŽ SI POŘÍDÍTE KOTĚ Ráda bych napsala pár řádek k výběru kotěte. Pokud čtete tyto stránky a zrovna jste se rozhodli koupit kotě tak byste měli vědět, jestli chcete zaplatit co nejméně peněz anebo partnera, který s vámi bude sdílet velkou část vašeho života. Pokud nemáte peníze, tak raději podpořte nějaký útulek a věnujte domov opuštěnému zvířátku, kterému uděláte ohromnou radost a bude Vám velice vděčný.
Rozhodujte se velice pečlivě, zvířátko Vám bude dělat radost dlouhou dobu, rozhodně stojí za to investovat do kotěte peníze i čas. Peníze proto, že snaha ušetřit se může šeredně vymstít a vy nejenom že můžete zaplatit spousty peněz za drahé veterináře, ale hlavně můžete přijít o někoho, koho máte rádi.
Pořízení kočičky z útulku
KOTĚ S PP NEBO BEZ PP?
Pořídíte si domů živé koťátko a nyní váháte nad jeho výběrem. Pořídit si ušlechtilou kočku, nebo ne? A pokud ano, tak "papírovou", nebo ne? V první řadě je třeba mít zodpovězenou otázku, zda se chcete věnovat chovu koček, nebo zda jen hledáte kočičího kamaráda pro sebe či svou rodinu.
Pokud se Vám líbí nějaké plemeno, tak neváhejte a pořiďte si takovou. Zde právě nastává ten problém, zda pořizovat kočku s průkazem původu (PP), nebo bez něj.
Kotě bez PP ve své podstatě nenáleží k žádnému plemeni, i když je za něj vydáváno. Uvědomte si, že rodiče jsou v takovém případě bez genetického testu neprokazatelní (i když Vám bude prodávající ukazovat údajné rodiče kotěte, nemusí to být vždy pravda). Pokud tedy chcete určité plemeno a zdravé, zárukou je Vám právě průkaz původu kotěte.
Některá koťata bez PP jsou potomky koček s PP. To je další problém. Je nutné zapátrat, proč tomu tak je. Často jde o kočky prodané „na mazlíka“ s tím, že na nich dál chováno nebude, většinou z důvodu exteriérových nebo dokonce zdravotních vad. Nebývá členem žádné organizace, nemusí tak dodržovat chovatelský řád, který předepisuje, kolik vrhů může kočka mít v určité době, aby nebyla zatěžována častými porody nebo prostředí, ve kterém tyto zvířata žijí.
Koťata bez PP bývají často prodávána dříve, než by měla být (vyhláška Zákona na ochranu zvířat proti týrání je minimální věk odběru od matky 84 dnů, ve většině organizací to bývá 12 - 13 týdnů) a neočkovaná a neodčervená. Organizovanému chovateli toto vše nařizuje chovatelský řád. Chovy bez PP nebývají většinou testované ani na základní infekční choroby, a často se stává, že u nových majitelů díky stresu z přestěhování u koťat choroba naplno propukne. Např.: kočičí leukémie FeLV, infekční peritonitida FIP, "kočičí AIDS" FIV, onemocnění ledvin (PKD) nebo genetické onemocnění srdce (HCM). Tyto nemoci jsou neléčitelné a koťata na ně umírají!!!
Pak se stává, že kotě BEZ PP Vás přijde mnohem dráž na veterinární péči nežli kotě s PP. PP sice není 100% zárukou zdraví kotěte, proto se i mezi chovateli musí vybírat.
Kotě s PP lze pořídit za stejnou částku jako kotě bez PP, ovšem plně očkované a odčervené. Jde o tzv. kotě "na mazla". S koťátkem s PP nemusíte chodit na výstavy, toto je častý omyl začátečníků. PP také neznamená, že je kotě extrémně drahé, vždy lze najít stanici, která nabízí koťátka za symbolickou cenu (kromě vzácných plemen, tam je nutné s vyšší cenou počítat).
Seriózní chovatel předává spolu s koťátkem kupní smlouvu, kde se i zavazuje k řešení problémů (zejména zdravotních), pokud nějaké vzniknou. Pokud organizovaný chovatel není ochoten problém řešit, a zjevně je vina na jeho straně. Lze si podat stížnost na něj v organizaci. Na neorganizovaného chovatele není kde si stěžovat, a obecně řešení jakýchkoli problémů bývá mnohem složitější, ne-li nemožné (zejména tehdy, když prodává koťata bez kupní smlouvy).
Obecně jde říct, že pořízení kočičky s PP je mnohem jistějším krokem. Nezapomínejte, že kočka se při dobré péči dožije i 15 - 20 let!!!